Trzebiatów – Miasto Słonia

Trzebiatów jest miastem o pasjonującej historii związanej z dziejami Pomorza Zachodniego i Polski. O dumnej przeszłości tego miasta i okolic świadczą znakomicie zachowane i odrestaurowane liczne zabytki. Samo miasto należy do wyjątków, z zachowaną do dziś unikalną zabudową i szachownicowym układem ulic na Starym Mieście i jako takie jest objęte specjalnym programem rządowym „Ratowanie miasteczek historycznych” (jako jedno z 7 miast w Polsce), który ma na celu zachowanie tych bezcennych dóbr kultury.

Trzebiatów leży 11 km od Mrzeżyna, warto więc w wolnej chwili wybrać się tu na wycieczkę. Na uwagę z pewnością zasługuje rynek z ratuszem miejskim, kościół pw. Macierzyństwa NMP, kaplica św. Gertrudy, Baszta Prochowa (zwana Kaszaną), most nad Regą i Muzeum Pałacowe.

Miasto można też zwiedzać podążając tzw. „Szlakiem Słonia” (słoń od lat jest symbolem Trzebiatowa i wiąże się z nim ciekawa historia). Na odcinku 2 km umieszczone jest 9 tablic, na których znajdą się stylizowane historyczne słonie, nawiązujące do funkcji i charakteru konkretnego obiektu. Zlokalizowane są przed najważniejszymi zabytkami Trzebiatowa. Przez całe wakacje, w każdą niedzielę o godz. 15.00 przed Ratuszem Miejskim czeka przewodnik, który w ciekawy sposób oprowadza po historycznym Trzebiatowie (wycieczka jest bezpłatna).