Historia Korala

Mrzeżyno to miejscowość wypoczynkowa i port rybacki położona malowniczo przy ujściu rzeki Regi do morza. Współczesna nazwa Mrzeżyno ustalona została dopiero w 1947 roku i pochodzi od staropolskiego rzeczownika mrzeża, czyli sieć.

Jako kąpielisko miejscowość zaczęła rozwijać się po 1840 roku. Kiedy minęła zawierucha wojen napoleońskich, Deep (dawna nazwa Mrzeżyna) było jednym z pierwszych takich miejsc, jakie pojawiły się na wybrzeżu Bałtyku.

Za pierwszego kuracjusza uważa się generała Gebharda von Blüchera (dowódcę armii pruskiej, zwycięzcę spod Waterloo), który kwaterował w Trzebiatowie i często razem ze swoją rodziną i oficerami zażywał kąpieli morskich w Deep. W tamtym czasie ten nadmorski kurort odwiedzał także regularnie młody Otto von Bismarck.

Po wschodniej stronie, w porcie, tuż nad Regą, zbudowany został pierwszy dom zdrojowy (obecny DW Koral). Oba brzegi rzeki połączył most (potem kładka), po którym kuracjusze mogli przejść na zachodnią stronę i tu spacerować po pięknym, sosnowym lesie.

Na początku XX wieku budynek domu zdrojowego funkcjonował już jako Strandhotel. Z tamtego okresu zachowało się wiele kartek pocztowych z takimi datami, jak 1905 czy 1935, na których wyraźnie widać obecny DW Koral (wtedy oczywiście z innym dachem i bez drugiego piętra). Nie wiadomo dokładnie, kiedy zmieniło się przeznaczenie tego budynku i co się z nim działo w trakcie II wojny światowej.

Po zakończeniu wojny na zachodnim brzegu Regi, rzeki płynącej przez Mrzeżyno, a także w poniemieckiej jednostce, mieszkali radzieccy żołnierze. Polska jednostka mieściła się między innymi w budynku, w którym dziś jest Dom Wczasowy Koral. W tym czasie Mrzeżyno uchodziło za teren wojskowy, zawieszono więc tam działalność kąpieliska, a osobom postronnym nie wolno było przebywać w miejscowości. Funkcje miejsca wypoczynkowego, Mrzeżyno zaczęło spełniać od 1956 roku, kiedy to zostało ponownie otwarte dla turystów.

W latach 80. i 90. właścicielem ośrodka był CPN, który obecnie należy do Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN. W 2001 r. spółka sprzedała ośrodek firmie ze Świnoujścia, z którą jako Biuro Podróży Kulig Travel współpracowaliśmy przez lata, wysyłając do Korala na wczasy klientów ze Śląska. W lutym 2012r. staliśmy się jego nowymi właścicielami.

Dziś miejscowość jest chętnie odwiedzana zarówno przez turystów krajowych, jak i zagranicznych gości. Szeroka plaża, bezpiecznie przygotowane kąpielisko, a także bogata baza noclegów w Mrzeżynie (Meteor), posiadająca kilkadziesiąt ośrodków wypoczynkowych, w tym również DW Koral, to jej prawdziwe atuty.

Jako nowi właściciele obiektu traktujemy to miejsce jak nasz drugi dom. Staramy się spędzać w Mrzeżynie jak najwięcej czasu, podtrzymując tym samym domowy charakter Korala. Mamy nadzieję, że odwiedzający nas Goście także poczują pozytywną energię i jakże ciekawą historię tego pięknego miejsca.